Zelená hora

Exkurze na Zelenou horu:

 

     13.června 2006 pokračovalo naše poznávání památek chráněných UNESCEM exkurzí do Žďáru n/Sáz., kde byl naším cílem poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Při této příležitosti jsme se rozhodli ještě navštívit Muzeum knihy v místním zámku. Tentokrát bylo počasí opravdu ideální, modrá obloha bez jediného mráčku.

     Z vlakového nádraží jsme se městskou dopravou přesunuli k zámku a odtud pěšky vyrazili na Zelenou horu. Po výstupu po kamenném schodišti se před námi objevil areál postavený na počátku 18.století ve slohu barokní gotiky architektem Janem Blažejem Santinim – Aichlem.

Základem kostela je kompozice pěticípé hvězdy / pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, pět andělů na hlavním oltáři/, která symbolizuje nejen pět ran Kristových, ale také pět písmen v latinském slově TACUI / mlčel jsem/ a především pět hvězd ve svatozáři sv. Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily ve Vltavě po jeho utonutí. Bohužel interiér kostela hyzdí lešení, neboť probíhá restaurování nástěnných maleb /práce jsou podle informací pana průvodce plánovány nejméně na 3 roky/. Před kostelem jsme se seznámili se stručnou historií objektu, a potom jsme se prošli ambity ve tvaru deseticípé hvězdy, které kostel obklopují a poskytují poutníkům ochranu před nepřízní počasí. Celá stavba na nás zapůsobila svou originalitou a lehkostí.

     Po získání bohaté obrazové dokumentace jsme sešli zpět do zámku a tam si prohlédli Muzeum knihy s expozicemi  o vývoji písma a historii knihtisku. Muzeum je poměrně rozsáhlé s nepřeberným počtem exponátů. V centrální chodbě nás zaujaly ukázky původních indiánských kodexů s obrázkovým písmem a ukázky klínového písma na hliněných tabulkách, chlapci se zdrželi u původních tiskařských strojů a obdivovali mravenčí práci bývalých sazečů. V dalších sálech jsme viděli první vydání Babičky Boženy Němcové a spoustu dalších zajímavostí.

     Po prohlídce žďárského náměstí a krátkém rozchodu už nás pak čekala cesta zpět do Čáslavi. Domů jsme se vraceli obohaceni o nové zážitky a dojmy.

 

 

Střípky :

 

Cestou vlakem jsme sledovali nádhernou krajinu a projížděli jsme i tunelem. ( Láďa Műller)

 

Při cestě vlakem nás kontrolovala půvabná revizorka. (Ondřej Giesler)

 

Vystihli jsme nádherné počasí a slunce se na nás celý den smálo. ( Honza Hlaváček)

 

Pan učitel Mikš vše natáčel na novou digitální videokameru. (Lukáš Vavřina)

 

Odměnou za namáhavý výstup byl pohled na krásnou stavbu. (Jakub Bárta )

 

Po dohodě s průvodcem jsme si mohli vyfotit interiér kostela, ale bohužel tam bylo lešení.(Dan Čentíš )

 

Žďár n/ Sáz. Je krásné město . (Tomáš Landr)

 

Česky English

Vyhledat v textu

26. 5. Filip

Zítra: Valdemar

 Recyklohraní - výchova k ochraně prostředí

Scan10026.jpgKolik knížek (nepočítáme učební texty) přečteš za rok?
a) 10 a více
  
 36
b) kolem pěti
  
 13
c) jednu
  
 14
d) žádnou
  
 20

Návštěvnost stránek

1022470