Litomyšl

   Exkurze do Litomyšle: 

     17.května navštívila naše třída ještě se členy kroužku digitální fotografie Litomyšl. Celý den vytrvale pršelo a bylo poměrně chladno. Při cestě k zámku nás zasmušile sledovala socha Aloise Jiráska, který působil jako profesor na zdejším gymnáziu. Když jsme prošli mnohými kalužemi, zámek se nám ukázal v plné kráse – tiše jsme obdivovali nádhernou sgrafitovou fasádu. Konečně jsme unikli dešti a při čekání na pana průvodce jsme si v klidu prohlédli figurální sgrafita s bitevními scénami na nádvoří. Nejprve jsme navštívili zámecké divadlo s unikátním souborem jevištních dekorací. Dívky si představovaly, jak na sedadla usedají urozené dámy v krásných krinolínách s vějíři a sledují představení. Chlapce zase zaujala místa pro hasiče, protože při osvětlení jeviště hrozilo velké nebezpečí požáru / však také původní divadlo roku 1775 vyhořelo – toto bylo vybudováno v letech 1796 – 1797 /.

     Při prohlídce dalších místností někteří zatoužili zahrát si na klavír, na který hrával Bedřich Smetana  / ten se narodil v nedalekém pivovaru a na jeho počest město každoročně pořádá hudební festival /. Všichni jsme obdivovali klasicistní nástěnné malby a vybavení interiérů. Výklad byl zajímavý a přiblížil nám život bývalého panstva.

     Stále pod deštníky jsme prošli také nádherně upravené klášterní zahrady, kterým dominují bronzové sochy Olbrama Zoubka  / ten strávil ve městě několik let při rekonstrukci fasády zámku /. Škoda, že jsme si plně nevychutnali výhled na město.

     Nakonec jsme seběhli úzkými uličkami na náměstí a tam se opět ukryli před deštěm v podloubí a sledovali nově opravené fasády domů. Litomyšl se nám líbila i mezi kapkami deště.

Střípky:

 

Litomyšl je krásné město.Ale kdyby celý den nepršelo,bylo by to ještě lepší . ( Věra Hájková )

 

Zámek byl zajímavý a krásný. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí.  ( Lucka Dvořáková )

 

Na nádvoří mě zaujaly sluneční hodiny.  (Honza Hlaváček )

 

V zámku jsme viděli mnoho obrazů s koňmi. ( Zdeněk Fousek )

 

Výlet se zdařil, ale počasí nám bohužel nevyšlo vstříc. ( Láďa Műller )

Česky English

Vyhledat v textu

26. 5. Filip

Zítra: Valdemar

 Recyklohraní - výchova k ochraně prostředí

Scan10026.jpgKolik knížek (nepočítáme učební texty) přečteš za rok?
a) 10 a více
  
 36
b) kolem pěti
  
 13
c) jednu
  
 14
d) žádnou
  
 20

Návštěvnost stránek

1022471