Obecné informace o projektu

V letošním školním roce 2005/2006 se naše škola zapojila do projektů SIPVZ projektem "Památky UNESCO očima dětí" .

Jan Amos Komenský

Apodemia ( čili Poučení o cestování )

 

„ Cesty mají začínat od otcovské země, tj. nejdříve máme prohlédnout všechno doma, jako činí ptáci, zkoušející létat, abychom nehleděli být jinde orly, jsouce doma krtky! Cesty se nemají podnikat pro cíle nevážné ….Cestovat se má pro rozmnožování moudrosti. "

 

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) - Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu - je mezinárodní vládní organizace při Organizaci spojených národů (OSN), založená v roce 1945 v Londýně. Další informace o této organizaci můžete najít i na webových stránkách Národního památkového ústavu v Praze: http://www.npu.cz/pp/dokum/unesco/ .

Jak to všechno začalo ( autorem jsou žáci 8.A)

     Při hodině občanské výchovy jsme probírali tematický  celek Kultura a její rozvíjení.V rámci tohoto tématu nás paní učitelka upozornila na  12 památek chráněných UNESCEM v naší republice a my jsme si uvědomili, že vzhledem k její velikosti  je to úctyhodný počet. Začalo nás zajímat, čím jsou tato místa tak výjimečná  a proč jsou tak ceněná. Navíc některá z nich jsou pro nás poměrně snadno dostupná  (např. blízká  Kutná Hora) a taky proto jsme se rozhodli je blíže prozkoumat. Připravili jsme si plán a celá akce vypukla na podzim roku 2005, kdy jsme navštívili putovní výstavu „Světové dědictví UNESCO“ v Kutné Hoře. Žasli jsme nad fotografiemi úchvatných staveb a lidských výtvorů  celého světa a pocítili jsme hrdost, že některé stavby jsou naším národním majetkem. Nebyla by škoda neprohlédnout si je zblízka ? Nejdříve jsme si ale museli shromáždit základní informace, a tak jsme navštívili čáslavské Informační středisko a místní knihovnu. Potom jsme se rozdělili do  6 pracovních týmů a každý si vybral „své“ dvě památky. Sebrali jsme z různých zdrojů co nejvíce informací a o každé památce jsme připravili stručné referáty, se kterým jsme seznámili ostatní skupiny. Písemnou podobu referátů obsahuje námi připravený sborník.   

     Z památek jsme si vybrali čtyři nejdostupnější, které jsme se rozhodli navštívit a zdokumentovat. Na jaře 2006 jsme realizovali návštěvu Litomyšle a Žďáru n/Sáz., na podzim jsme navštívili Prahu a Kutnou Horu. Výhodou bylo, že jsme o památkách byli informováni teoreticky předem, ale přesvědčili jsme se, že pohled „na vlastní oči“ nenahradí sebelepší fotografie. Zažili jsme velký zájem cizinců o tyto objekty a přesvědčili jsme se, že opravdu máme být na co hrdi a že naši předci byli významnými architekty a staviteli. Stavby na nás hluboce zapůsobily a museli jsme obdivovat mistrovství našich předků. Tyto své zážitky a dojmy jsme se pokusili zprostředkovat i dalším zájemcům o poznání  našeho  kulturního dědictví.

     

  • fotografie z našeho putování po památkách UNESCA si můžete prohlédnout na webových stránkách: www.1zscaslav.foto24.cz

 

Exkurze do Litomyšle

Exkurze na Zelenou horu

Exkurze do Prahy

Exkurze do Kutné Hory

 

 

 

Česky English

Vyhledat v textu

26. 5. Filip

Zítra: Valdemar

 Recyklohraní - výchova k ochraně prostředí

Scan10026.jpgKolik knížek (nepočítáme učební texty) přečteš za rok?
a) 10 a více
  
 36
b) kolem pěti
  
 13
c) jednu
  
 14
d) žádnou
  
 20

Návštěvnost stránek

1022471