1. - 5. ročník

 

 

 

 

Škola v přírodě

škola v přírodě.jpgV březnu 2018 se naši žáci z pátých tříd zúčastnili školy v přírodě. Kromě učení jejich čas naplnil i pobyt na čerstvém vzduchu. Protože sněhové podmínky i počasí byly vynikající pro lyžování, žáci pod vedením jejich učitelů toho využili. 

 

 

 

 

 

Veselé zoubky

veselé zoubky.jpgJiž tradičně se naše škola zapojuje do akce Veselé zoubky. Škola tak pomáhá rodině motivovat žáky k péči o jejich chrup a vést je k základním hygienickým návykům. Kromě toho jsou žáci seznamováni s učivem o našem zdraví, které je součástí prvouky. 

 

 

 

 

 

Recitační soutěž

 

recitační soutěž.jpgVe školním kole recitační soutěže první tři místa obsadili Adam Palán, Kristýna Vrhelová a Žofie Sosnovcová. Gratulujeme. 

 

 

 

 

 

 

 

Exkurze do zákulisí divadla

 

 exkurze do zák divadla.jpgDěti ze čtvrté třídy navštívily čáslavské divadlo. Tentokrát se podívaly do prostor zákulisí divadla. 

Žáci úvodem vyslechli krátce pár slov o historii od paní ředitelky divadla a seznámili se s užívanými divadelními pojmy.

Všem se prohlídka líbila. 

 

 

 

 

 

Halová olympiáda

halová olympiáda 1. st.jpgI v letošním školním roce se konala na prvním stupni halová olympiáda. Naši žáci si zasportovali v tradičních disciplínách i v netradičních a s neobvyklým cvičebním náčiním. Všem se soutěže líbily. Gratulujeme vítězům v jednotlivých disciplínách.

 

 

 

 

 

 

Recyklohraní

recyklo.jpgŽáci třetího ročníku pod vedením paní učitelky Pokorné zpracovali plakát na téma ochrany životního prostředí a třídění odpadů. Byl to jeden z dalších úkolů k této zajímavé soutěži. 

 

 

 

 

 

 

„Dřevěné fantazie“

Žáci čtvrtého ročníku navštívili ve výstavní síni v Čáslavi prodejní výstavu „Dřevěné fantazie“. Na dotazy žáků odpovídal sám autor Jan Strejcius. Děti se seznámily se sbírkou našich dřevin.

 

Veselý kopec

veselý kopec.jpgV prosinci se paní učitelka Borková a Pokorná  vydaly s žáky třetích tříd do osady Veselý Kopec. Nachází se zde téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Během exkurze žáci třetích tříd dostali za úkol vypracovat otázky v pracovním listu. Při prohlídce skanzenu získávali informace od průvodců jednotlivých objektů. V chaloupkách mohli na vlastní oči sledovat výrobu vánočních předmětů – malování skleněných ozdob, zhotovování ozdob z přírodnin a korálků, pečení perníčků z dřevěných forem. Tyto výrobky si žáci mohli zakoupit, což i většina z nich učinila.

 

 

mikuláš 5. třída.jpgProjekt v pětkách

 

Jako každým rokem, tak i letos, paní učitelky Hollegchová a Hašková připravily pro žáky projektový den na téma Mikuláš. Povídalo se o tradicích, kreslily se obrázky a zpívaly koledy. Děti si vyráběly i různé masky čerta, andělů i Mikuláše. 

 

 

 

Vyjmenovaná slova a tvůrci knih

Během prosince žáci čtvrtého ročníku opakovali a procvičovali učivo vyjmenovaných slov a slov s nimi příbuzných. Plnili úkoly na čtení s porozuměním, hledali slova „vetřelce“, luštili doplňovačky a křížovky s významy vyjmenovaných slov. Během těchto úkolů se seznámili s životem a dílem Karla Jaromíra Erbena, Boženy Němcové, Josefa Lady a dalších tvůrci knih pro děti.

 

Šití

šití.jpgŽáci čtvrtého ročníku šili jednoduchými stehy sovičky. Zpočátku vypadal úkol náročně, ale radost z výsledného výrobku dala na námahu zapomenout. Někteří pak radostně šili pro své příbuzné další a další sovičky.

 

 

 

 

 

 

dýňový.jpgDýňový svět

 Žáci čtvrtého ročníku navštívili Dýňový svět. Prohlédli si prodejní výstavu dýní.  Paní majitelka zodpověděla dotazy žáků k problematice jejich pěstování. Žáci měli možnost z dýní stavět podle své fantazie, vyzkoušeli si dýňové bludiště, zahráli si s dýněmi na šachovnici Dámu, zájem měli i o slámový bazén nebo o lezení na pyramidy z balíků slámy. Všichni mohli ochutnat dýňové speciality. Exkurze se velmi vydařila.

 

 

Cesta na ostrov 

Ve čtvrtém ročníku žáci v rámci projektu „Cesta na ostrov čtenářů“, který opět plní ve školním roce 2017/2018  dělají nejrůznější úkoly. Jedním z prvních je vymyslet básničku o škole. Jana Klekrová je autorkou této básně:  

ŠKOLA           

Ráno vstanu, obleču se, nasnídám a učešu se,

hygienu ranní dám, a boty rychle obouvám,

jako tryskomyš pak do školy pospíchám.

Dneska jdu totiž poprvé do třídy čtvrté. 

Doufám, že učení nebude příliš kruté.

 

 

 

 Návštěva v ZUŠ

zuš open.jpgŽáci třetího ročníku navštívili ZUŠ OPEN, celostátní happening základních uměleckých škol. Paní učitelka Jarmila Borská provedla obecenstvo ve Výstavní síni na Žižkově náměstí vystoupením žáků umělecké školy. Vyslechli jsme skladbu pro housle od W. A. Mozarta, Bavorské tance a skladbičky o autě. Nejmladší účinkující hrají na housle jeden rok. Po skončení představení jsme si prohlédli nádherné obrazy a keramické výrobky žáků výtvarného oboru ZUŠ.

 

Školní výlet třetích tříd

 

výlet 3. roč dino.jpgŽáci třetího ročníku jeli na výlet do Prahy do Dinoparku. Žáci navštívili i 4D kino. Součástí parku je pavilon se skutečnými artefakty ze starohor až po současnost. K vidění zde byl například třetihorní škorpion, otisk křídel pravěkých vážek, fosílie přesliček.  V Dinoparku je umístěná živá pravěká druhohorní borovice. Rostlina žila na zemi před 175 mil. let. Žáci se také seznámili se  zajímavostmi o dinosaurech. 

 

 

 

Školní výlet čtvrtých tříd

4. roč. školní výlet ostrá lysá nad labem.jpgDěti ze čtvrtých tříd navštívily Ostrou nad Labem. Historická vesnička a středověké tržiště nabízí kouzelnou atmosféru tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků. Žáci se prakticky seznámili s jednotlivými řemesly - dráteník, hrnčíř, provazník, svíčkař, razič mincí, brusič kamene či papírník. Žákům se nejvíce líbilo rýžování zlata. To si vyzkoušeli snad všichni, a to i několikrát. Výlet se vydařil.

 

 

 

Vynikající úspěchy ve sportu - druzí v kraji

McDonald 2017 Neratovice.jpgŽáci 1. a 3. tříd v okresním finále Mc Donalds cupu obsadili 3. místo. Družstvo tvořili: Matěj Meszároš, Adam Hybler, Robin Stibůrek, Pavel Rokos, Petr Vavřina, Matěj Vilímek, Tadeáš Strnad, Bohumil Matějíček, Martin Krejčí, Jan Buřič a Kevin Bucholz. Žáci 4. a 5. tříd vyhráli všechny zápasy a postoupili do krajského finále v Neratovicích. Tam získali stříbrný pohár. Cenu pro nejlepšího střelce získal David Hybler. Naši školu skvěle reprezentovali: Josef Beránek, David Hybler, Vojtěch Paták, Vojtěch Semerád, Jakub Zedník, Petr Holý, Filip Koudelka, Tomáš Nesládek, Martin Resl, Kryštof Zavadil, Vít Koryčánek a Matěj Vilímek. Děkujeme vyučujícím tělesné výchovy za přípravu a panu Miroslavu Patákovi za pomoc při vedení družstva.

 

 

První v okrese ve štafetě

Vítězství ve Štafetovém poháru pro školu získali tito žáci: Matěj Vilímek, Adam Havelka, Denisa Navrátilová, Elena Pelešková, Jan Dušek, Vít Koryčánek, Žofie Sosnovcová, Aneta Rokosová, Vojtěch Paták, Kristýna Vaňková, Tereza Stehnová, Andrea Dočekalová, Adéla Kopecká, Petr Hrubý, František Malina a David Beneš. V krajském kole ve Vlašimi získali sedmé místo z 16 družstev. 

 

 

Zatočte vodou či větrem

 

recyklo.jpgV rámci úkolu pro soutěž Recyklohraní vyrobili žáci III. B  malý větrník a ukázali si na něm, jak pracuje vítr. Elektrickou energii potřebují k provozu hlavně elektrospotřebiče – buď přímo elektřinu ze zásuvky, anebo například z baterií a akumulátorů. V minulosti byly stroje poháněny lidskou a zvířecí silou nebo energií z přírody. Vodní a větrnou energii uměli lidé využívat už odpradávna. Naši předkové využívali sílu vody a větru ve svůj prospěch, aby si ulehčili těžkou dřinu. 

 

 

 

Den Země

 

den země.jpgNaše škola si tradičně připomíná Den Země. V letošním školním roce jsme si ho připomněli každoroční relací ve školním rozhlase, různými exkurzemi i tématicky zaměřeným celoškolním projektovým dnem. Jednou z akcí, která s ním souvisela, byla exkurze do Kolína , která se uskutečnila ve středu 19. dubna 2017. Žáci třetího a pátého ročníku zhlédli výstavu o životním prostředí pořádanou městským úřadem Kolín. Děti nejvíce bavily poznávací soutěže k oslavě Dne Země.

 

hasiči.jpgDen otevřených dveří u hasičů

V dubnu navštívili žáci třetího ročníku stanici profesionálních hasičů v Čáslavi. Prohlédli si zázemí jedné z nejmodernějších stanic v České republice, která byla slavnostně otevřena v minulém roce. Děti si ověřily své znalosti z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Veliký potlesk patřil hasičům, kteří předváděli výstup do čtvrtého patra cvičné věže.

 

 

Naše kniha  

lapbook.jpgŽáci třetího ročníku si vytvořili pod vedením paní učitelek PhDr. Zuzany Bláhové  a Mgr. Lenky Gajdošové lapbook. Jde o knihu s přehledem učiva pravopisu, která jim bude k dispozici při opakování pravidel. Do knížky se vejde mnoho zajímavých informací a zápisků z klasického sešitu. Během stříhání, lepení a hledání zajímavostí si žáci toto, jistě náročné učivo z českého jazyka, procvičují.

 

 

 

 

Velikonoce 

velik sout.jpgVelikonoce jsou tradiční vděčné téma pro mini projekty, které organizují naši učitelé pro žáky. A tak se v tuto dobu můžeme setkat s projekty zaměřenými na procvičování učiva z českého a anglického jazyka (Easter) , ale také prvouky, přírodovědy, výtvarné výchovy a dalších oblastí. Výstupem z projektů jsou výkresy, slohové práce nebo i odpovědi na otázky. Na jednu z otázek "Proč jsou Velikonoce pokaždé jindy?¨si odpověděli i žáci třetí třídy (na fotu).  

 

 

 

 

Spolupráce se školkami  

mš úvodní.JPGJako tradičně i toto jaro zavítaly do naší školy děti ze školek. Naši žáci ze třetích a čtvrtých tříd si pro ně připravili výrobu roztomilého velikonočního zajíčka. Starší žáci pro malé předškoláčky zorganizovali zase soutěže v tělocvičně. Malí předškoláci nám na oplátku ukázali, co už umí, přednesli básničky a zazpívali písničky o jaru. 

 

 

 

 

 DSCN3085.JPGDSCN3090.JPGDSCN3089.JPG

DSCN3124.JPGDSCN3126.JPGDSCN3096.JPG

 

 

 

 

Škola v přírodě

škola v přírodě.jpgJako tradičně i v letošním školním roce vyrazily páté třídy na školu v přírodě. Tentokrát zvolily termín v zimě, tudíž část aktivit se odehrávala na lyžích. Nejen že si žáci pěkně zalyžovali, počasí bylo nádherné a sněhové podmínky také, ale také pokračovali ve výuce matematiky, češtiny i angličtiny. Pobyt na čerstvém vzduchu a změna prostředí jim všem prospěla. 

 

 

 

Čtvrté třídy v muzeu v Kouřimi 

 

skanzen kouřim.JPGPaní učitelky Ilona Borková a Lenka Kuželová vyjely se svými třídami do muzea v Kouřimi. Žáci si vyslechli komentovanou prohlídku lidových staveb seznamující s adventními a vánočními zvyky a tradicemi. Součástí programu byla dílna s výrobou vánočních dekorací. Dílna byla přizpůsobena věku a schopnostem žáků. Po prohlídce skanzenu a po práci ve vánoční dílně se žáci vydali do historického centra městečka Kouřim, aby si prohlédli kostel a památník Prokopa Holého na Mírovém náměstí. V tento den jsme měli velmi krásné počasí. Vánoční exkurze se vydařila a všem se tento výlet velmi líbil. 

 

 

Povídání o Václavu Čtvrtkovi 

knihovna v čtvrtek.JPGČtvrtá B se zúčastnila povídání o Václavu Čtvrtkovi. V tento předvánoční čas to bylo milé pohádkové povídání. V posluchárně nechyběl ani nazdobený vánoční stromeček. Paní knihovnice žáky provedla dětským oddělením knihovny a motivovala je ke čtení a k pravidelné docházce do knihovny. Tato beseda se dětem líbila a určitě si spousta dětí opět přečte některé pohádky od Čtvrtka.

 

 

 

 

Nejkrásnější betlém

beltémy.JPGŽáci II. A soutěžili o nejkrásnější betlém. Doma vyráběli betlémy nejen z papíru, ale i z perníku. Předvánoční čas jim tak rychleji uběhl. A už jsou tu Vánoce! Ať jsou krásné a veselé! To všem přejí žáci II.A .

 

 

 

 

Čtení pomáhá

Žáci třetího ročníku se zapojili do projektu Čtení pomáhá, který rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. Je tu propojena radost ze čtení a radost z pomoci druhým. Žáci zaregistrovaní do projektu přečtou zvolenou knihu, vyplní test a získají kredit, který věnují na probíhající charity. Nabídka knih je velmi obsáhlá, počítá se čtenáři všech ročníků základních škol. 

 

I. C a betlém

 

beltémy.JPGV úterý 13.12. navštívila třída I. C výstavu rouch ve výstavní síni na náměstí. Hned po vstupu nás uvítala PhDr. Drahomíra Nováková a ukázala nám betlém, ve kterém jsou stavby z Čáslavi, např. radnice, kostel, fara a další. Následovalo povídání o Vánocích, zvycích a prohlídka rouch. Na závěr děti dostaly obrázek a mohly si ho vybarvit podle své fantazie.

 

 

 

 

Projekt Mikuláš 

mik 5a.jpgNa začátku prosince se konal ve třídě V.A projektový den na téma Mikuláš. Žáci si zábavnou formou připomněli tradice tohoto svátku, naučili se vánoční říkanky, řešili "čertovské úlohy" z matematiky a zajímavé doplňovačky z češtiny. Den se vydařil.

 

 

 

 

  

Úspěchy ve florbale

florbal míla.jpgVelkých úspěchů dosáhli chlapci ze 4. a 5. ročníků naší školy při florbalových turnajích v Kutné Hoře. 1. 11. se v tělocvičně ZŠ Palacha v Kutné Hoře odehrálo okresní kolo „Poháru ZŠ“. Naši borci porazili ZŠ Sadová 4:1, dále vyhráli na ZŠ KH Kam. stezka 6:1, ve třetím utkání rozdrtili ZŠ KH J. Palacha 8:1. Ve finále prohráli v ZŠ KH Žižkov 5:3 a obsadili krásné druhé místo.

Dne 2.11. se uskutečnilo okresní finále O pohár hejtmana. Naše škola byla opět úspěšná. Chlapci zvítězili nad ZŠ KH J. Palacha 2:1, dále porazili ZŠ Uhl. Janovice 1:0, vítězstvím skončil zápas v ZŠ KH Masarykova 2:0, v derby zápase se ZŠ Čáslav Sadová kluci zvítězili 4:2. Remízou 1:1 skončil zápas se ZŠ KH Žižkov a to znamenalo, že si chlapci pověsili na krk stříbrné medaile. Školu skvěle reprezentovali: Franta Malina, David Hybler, Vojta Hamsa, Petr Hrubý, Vojta Semerád, Matěj Šváb, Kuba Zedník, Vojta Paták, Radek Ráliš, Petr Holý a Martin Resl.

 

Dopravní výchova 

policie.jpgV pondělí 14. 11. 2016 se uskutečnila ve čtvrtých třídách hodina dopravní výchovy pod vedením příslušníka městské policie pana Holíka. Děti se dověděly mnoho zajímavých věcí o tom, jak se chovat v některých dopravních situacích. Také si rozšířily svoje vědomosti z přírodovědy, například o vybavení kola a nutnosti chránit se prostřednictvím bezpečnostních prvků jak při jízdě na kole, tak i jako cyklisté. 

 

 

Přímky

přímky.jpgV  matematice probírají žáci třetích tříd přímku, polopřímku a vzájemnou polohu dvou přímek v rovině. Navazují na učivo o úsečkách. Tuto zajímavou geometrickou látku třeťáci znázorňovali s pomocí špejlí a modelovací hmoty. Žáci pracovali ve dvojicích, proto kromě učiva geometrie trénovali i své komunikační schopnosti.

 

 

 

 

Dřevíčková dílnička 

díln 1.jpgV měsíci prosinci navštívila naši školu paní architektka Cejhonová s Dřevíčkovou dílničkou. Děti měly možnost vyrobit si ze dřeva předměty spojené s Vánoci - čerta, Mikuláše, andílka a další. Hodinu intenzivně pracovaly s nářadím, jako ruční vrtačkou, svěrákem, šroubovákem a dalším. Nářadí bylo přizpůsobeno jejich věku. Potom ještě výtvarně zpracované dřevo dotvořily. 

 

 

 

dřevíčk 2.jpgdřevíčk 3.jpgdřevíčk 4.jpgdřevíčk 5.jpg

 

Téma Rodina v I. C 

I c fotky tána.jpgListopad proběhl na téma Rodina, téměř všichni děti si přinesly fotografie své rodiny, které jsou vystavené na tabuli. Při českém jazyce žáci poznali novou hru, Rybník. Rybník (koberec) přejde jen ten, kdo umí dobře číst a čtením slov nebo slabik ,,přeskáče po kamenech na druhý břeh“.  Velký zážitek žáci měli, když  se šli podívat na tři své spolužáky na představení do divadla. Třídy dětem zdobí jejich výtvory k tomuto projektu.

 

 

 

 

Spolupráce se školkami

díln 1.jpgV měsíci listopadu pokračovala spolupráce se školkami. Děti z třetích a čtvrtých tříd si připravily pro milou návštěvu nápaditý výrobek spojený s podzimem - veselého dráčka. Starší žáci si zase pro předškoláčky připravili program v počítačové učebně a s interaktivní tabulí. Na oplátku nám děti řekly různé básničky a zazpívaly písničky o podzimu. Spolupráce se vydařila. 

 

 

    

Čtvrťáci na Kačině

kač55.jpgV říjnu vyjeli žáci čtvrtých tříd na exkurzi. Při projektu, který si pro ně připravily paní učitelky Borková a Kuželová ve spolupráci se zaměstnanci zámku Kačina, byl žákům představen život v lese a život na zámku. Dozvěděli se, jak se v parku i v oboře hospodařilo, naučili se poznávat jednotlivé dřeviny, zahráli si na stopaře a objevovali lesní patra. Viděli, jak les hospodaří s vodou, která tajemství se dají objevit v půdě i co jim prozradí letokruhy. V učebně měli žáci k dispozici mikroskopy a materiál ze živé a neživé přírody. Lektor pro žáky připravil poznávací test hlasů a zvuků zvířat i ptactva. Všechna témata byla zasazena do regionálního prostředí zámeckého parku v Kačině. 

kač1.jpgkač2.jpgkač3.jpgkač4.jpg

 

  

Střípky léta - slunečnice

místo kde žij 3.r.jpgNa podzim si zdobíme naše příbytky květinami, které nám připomenou, že léto ještě tak úplně neodešlo a pořád jsou kolem nás alespoň jeho střípky. Paní učitelka Bláhová se svými třeťáčky k výzdobě učebny vybrala krásné slunečnice. Podívejte se, jak se dětem povedly. No, prostě nádherné.  

 

 

 

 

 Třeťáci a místo, kde žijí

3roč.jpgŽáci třetího ročníku v hodinách prvouky probírali téma Místo, kde žijeme. Zjišťovali informace o naší obci a tvořili informační plakát. Paní učitelky Gajdošová a Bláhová jim zadaly okruhy, které měli výtvarně zpracovat, toto zpracování doplnili žáčci popisem. A tak vznikla dílka o významných historických a kulturních budovách v obci, rodácích, průmyslu, zdravotnických zařízeních, kulturních i sportovních centrech.

 

 

 

Dračí den

draci.jpgŽáci 2.A měli v říjnu 2016 „Dračí týden“. Paní učitelka Jílková pro ně připravila zajímavé činnosti. V hodinách českého jazyka se například naučili báseň Drakův frak, opisovali báseň o drakovi a dokonce napsali drakovi dopis. V matematice tvořili slovní úlohu na téma drak. Nakonec si o výtvarné výchově a praktických činnostech papírového draka vyrobili.

 

 

 

 Naše 1. C

1 roč.jpgTak je to zase tady ... nový školní rok a s ním i noví prvňáčci. A také letos můžeme s potěšením říci, že nástup do první třídy proběhl bez větších obtíží. Dětem se líbí přátelské prostředí a hravé učení. Všichni už poznávají čísla do 10, umí znaménka větší, menší a rovná se. Uvolnily si ruce u cviků a teď už píší písmenko "A". Aby se jim ve třídě ještě více líbilo, zdobí jejich třídní paní učitelka Tekverková učebnu jejich malými uměleckými dílky z výtvarné a pracovní výchovy. 

 

  

Zlaté medaile v krajském kole Mc Donald´s Cupu 

DSC_0497.jpgŽáci prvních až třetích ročníků se zúčastnili okresního finále Mc Donald´s Cupu za účasti sedmi škol. Chlapci všechna utkání vyhráli a získali pohár a zlaté medaile. Poté se zúčastnili krajského kola v Neratovicích za účasti šesti škol. I zde chlapci všechna utkání vyhráli a získali pohár a zlaté medaile. školu reprezentovali: Vojtěch Pták, Petr Holý, Martin Resl, Filip Koudelka, Tomáš Nesládek, Jakub Reimann, Marek Procházka, Vít Koryčánek, David Hybler, Josef Beránek, Tadeáš Strnad a Matěj Vilímek. 

 

Sazka - olympijský víceboj 

 

saz.jpgV pondělí 30. června se na sportovišti ve Vodrantech sešli žáci 1.stupně s Petrem Pilátem, mistrem Evropy ve freestylu. Petr s nimi krátce pobesedoval a potom proběhla společná rozcvička. Následovalo plnění některých disciplín olympijského víceboje – nejlepší z jednotlivých tříd plnili T – běh, skákali z místa, házeli míčem a dělali čápa. Na závěr  běhali 500 m. Vítězové jednotlivých disciplín dostali z rukou ředitele školy Jaroslava Vostrovského a sportovce Petra Piláta diplomy a drobné ceny.

  

Pomůcka Geobord 

 

pomůcka geobord 2.jpgŽáci čtvrtého ročníku vyzkoušeli matematickou pomůcku při výuce geometrie. Modelovali rovinné obrazce, vyvozovali a ověřovali jejich vlastnosti.  Třídili trojúhelníky podle kritérií do skupin (pravoúhlé, rovnostranné, rovnoramenné). Dětem se práce s pomůckou líbila.

 

 

 

 Slavnostní otevření nové hasičské stanice  

hasiči.JPGDne 8. 4. 2016 jsme s žáky třetích tříd navštívili nově otevřenou hasičskou zbrojnici v Čáslavi. Ochotně se nás ujal jeden z hasičů a provedl nás po budově. Ukázal nám vybavení a zařízení budovy, vozový park, techniku a ochranné oblečení. Žákům živě popsal jeden z výjezdů. Žáci zhlédli nácvik zásahu na hořící "výškové budově" včetně výlezu po žebřících do nejvyššího patra budovy. Všem se to velmi líbilo a záchranáři byli odměněni velkým potleskem.  

 

 

 

 

Den bezpečnosti 

den bezpečnosti cvičák (1).jpgV rámci dne bezpečnosti byly volně zpřístupněny expoziční haly zdejšího Národního zemědělského muzea, kde jsme si s žáky prohlédli výstavu historických exponátů. Díky bohatému programu této akce si žáci prohloubili povědomí o činnosti jednotlivých složek a zásady poskytnutí první pomoci při ohrožení života. Na hlavní předváděcí ploše muzea děti viděly praktické ukázky policejních, dopravních a hasičských zásahů. Nejvíce se dětem líbili psovodi se psy, simulátor s převrácením vozidla, a vrtulník, který přistál na travnaté ploše areálu. 

 

 

Výstava  k 700. výročí Karla IV.

karel 4.JPGŽáci naší  školy se zapojili do výstavy, kterou pořádala městská výstavní síň k výročí narození krále Karla IV. Práce našich dětí byly vystaveny spolu s pracemi žáků ostatních škol, a tak se řada tříd naší školy vydala svoje výkresy i práce jiných dětí zhlédnout. Na výstavě se žáci rozdělili do skupin a při prohlídce výtvarných prací hledali odpovědi na šest zadaných otázek. Na závěr byli vyhodnoceni vítězové. Na fotu žáci třetích tříd.

 

 

 

 

Den Země Kolín 

 den země výstava kolín.jpgJako každým rokem ředitel školy a zároveň koordinátor environmentální výchovy připravil relaci do školního rozhlasu o důvodech, historii a významu dne Země. Čtvrté třídy si tento den připomněly návštěvou výstavy v Kolíně. Dětem se tato akce moc líbila. 

 

 

 

 

Projekt v angličtině - moje rodina

moje rodina 4 a.JPGV anglickém jazyce se hodně věnujeme projektovému vyučování. Fotografie je z projektu třídy čtvrté A, která zpracovávala téma Moje rodina. Děti si přinesly nejrůznější obrázky svých blízkých (včetně zvířecích miláčků), osvojily si novou slovní zásobu a každý žák připravil svůj rodokmen. 

 

 

 

Ovoce do škol

ovoce do škol.JPGV rámci dotací Evropské unie je škola zapojena do projektu Ovoce do škol. Poskytovatel této služby připravil pro naše žáky výklad o důležitosti pestré a vyvážené stravy, včetně ochutnávky ovoce. Děti měly možnost vyrobit si zvířátka z různých kousků ovoce a špejlí. Dověděly se různé zajímavosti o zdravém stravování. Všem se akce líbila. 

 

 

 

 

 

 

 

Pokusy v přírodovědě

přírodověda.JPGŽáci čtvrtých tříd se v letošním školním roce učí o rostlinách v přírodě. V březnu zasadili tři fazolky a postupně zaznamenávali do pozorovacího archu změny, které se s fazolemi děly. Viděli, jak vyklíčily, jak se jim objevovaly kořínky i jak narůstaly do výšky. Diskutovali životní potřeby a projevy rostlin.  

 

 

 

 

 

Škola v přírodě

 šk v přírodě[1].jpgŽáci pátých tříd se jako tradičně zúčastnili školy v přírodě. V polovině března navštívili Jizerské hory, chatu Centrum v Bedřichově. kromě lyžování si užili hodně zábavy při různých kolektiv-stmelujících hrách. Zjišťovali i informace o místním regionu a samozřejmě se věnovali výuce. Škola v přírodě se jako vždy vydařila. 

 

 

 

 

 

Levitující kufr


vynález bud.JPGVe čtvrtém ročníku při čtení v rámci plnění úkolů "Cesta na ostrov čtenářů" žáci navrhli zajímavou věc. Levitující kufr bude sloužit k přenášení těžkých věcí, např. pro starší osoby, když se budou stěhovat nebo pojedou na dovolenou a budou mít těžká zavazadla. Toto zařízení zátěž nadnese. 

 

 

 

 

 

Recitační soutěžrecitace.JPG 

Ve čtvrtek 25.2. 2016 proběhlo školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se celkem 27 žáků 2.– 5. ročníků. V 1. kategorii (2. a 3. roč.) zvítězil Matouš Němec, druhá byla Štěpánka Dvořáčková, třetí Ctibor Provazník. Ve 2. kategorii (4.a 5. roč.) vyhrála Ema Stárková, druhé místo obsadila Karolína Nedvědová a třetí byla Kateřina Tekverková. Všichni žáci se snažili a zasluhují pochvalu za pěknou práci.

 

 

 

Školkyškolk 0.JPG

V měsíci březnu pokračovala spolupráce se školkami. Děti z třetích a čtvrtých tříd si připravily pro milou návštěvu nápaditý výrobek spojený s jarem. Starší žáci si zase pro předškoláčky připravili soutěže v tělocvičně. Na oplátku nám děti řekly různé básničky a zazpívaly písničky o blížícím se jaru i nadcházejících Velikonocích. Spolupráce se vydařila. 

 

 

Zápiszáp.JPG

Jako každý rok i letos se dostavili předškoláčci k zápisu. Podle přijatého počtu žáků budeme v příštím školním roce otevírat tři první třídy. Těšíme se na naše nové žáčky. Uvidíme se s nimi už v červnu na dílničkách. 

 

 

 

 

 

 

Recyklohranírec.JPG

Další úkol "Recyklohraní" plnili žáci na téma "V rámci bádání zahájíme pátrání". Jejich úkolem bylo vyplnit dva pracovní listy.  Výstupem prvního byl obrázek elektro-spotřebiče používaného v domácnosti. Druhým úkolem bylo vyřešení osmisměrky a vyluštění tajenky. Třetím úkolem byla návštěva školní jídelny, kde se děti seznámily s podobou kuchyňských spotřebičů, které se používají k přípravě jídla pro velký počet lidí.

 

 rec0.JPGrec2.JPGrec3.JPGrec0.JPG

 

Exkurze do planetária


V rámci přírodovědy vyjeli žáci pátých ročníků do planetária. Zde viděli mnoho zajímavých věcí, o kterých se zčásti učili ve škole, mohli si vyzkoušet některé modely přírodních úkazů i zhlédnout zajímavý program o vesmíru spolu s odborným výkladem. Všem se exkurze líbila. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spolupráce s mateřskými školkami

 Na podzim jsme pozvali na návštěvu děti ze školek. Naši žáci třetích a čtvrtých ročníků si pro ně připravili zajímavý program týkající se ročních období. Pod vedením školáků si děti vyrobily podzimního barevného dráčka. Předškoláčci našim žákům ukázali, jak umí pěkně zpívat a jaké básničky se naučili ve školce. Všem se akce líbila. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veselý Kopec   

Osada Veselý Kopec byla založena v první polovině 16. století. Dnes se zde nachází téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Během exkurze žáci třetích tříd dostali za úkol vypracovat otázky v pracovním listu. Při prohlídce skanzenu získávali informace od průvodců jednotlivých objektů. Při jeho vyplňování se dozvěděli spoustu zajímavých věcí, kterých by si jinak možná ani nevšimli. Např. žáky velmi zaujal starodávný kočárek na lyžinách. 

 

 

Podzimní dekorace  

V rámci předmětů prvouka si děti povídaly o ročních obdobích a o životě lidí a zvířat na podzim. O podzimních změnách přírody se mohly přesvědčit i při vycházce ven, na které si sehnaly zajímavé materiály na výrobu podzimních dekorací. Ty se jim velmi povedly. V pátek 25. 9. si žáci odnesli své dekorace domů.

 

 

 

Spolupráce s knihovnou a městským muzeem 

  „Nebezpečí kolem nás“ bylo námětem návštěvy žáků prvních a druhých tříd v městské knihovně, která se uskutečnila na začátku listopadu. Žáci se seznámili s pěknými knihami na toto téma a vyslechli si poučné literární ukázky. Velmi se líbil příběh o Monice, které měla poškozené brzdy na kole, o Markovi, který tajně vyráběl ve sklepě parní lokomotivu. Napínavé bylo také čtení o Renatce, která zachraňovala své kotě na stromě a spadla na zem. Na závěr si někteří žáci odnesli přihlášku do knihovny a stanou se jejími stálými návštěvníky. Žáci druhých tříd  v rámci výuky prvouky  navštívili čáslavské muzeum. Seznámili se s budovou muzea a se sbírkami, které nabízí. Nejvíce je zaujala sbírka zvířat. Na závěr prohlídky si zkusili tipovací soutěž, při které hádali, na co sloužili jednotlivé historické předměty. Už se těší na další návštěvu do minulosti.                                                                                                                                                             

 

Halloween

Kolem 31. října 2015 se jako každoročně rozjely v naší škole miniprojekty na téma Halloween. Paní učitelky si se žáky povídaly o tom, kde a jak se svátky slaví a jaký je jejich význam. Někteří žáci se ve škole převlékli do strašidelných kostýmů a masek. Vypracovali pracovní listy, trhali, mačkali a lepili dýně z krepového papíru, pouštěli si českou pohádku (loutkový seriál, o malé vesničce ze starých dob) Chaloupka na vršku - Jak to bylo na Dušičky. Pro děti to byl zajímavě strávený čas.

 

 

 

 

 

 

 

Exkurze do obory   

 V úterý 22.9. 2015 se třída 4.A vypravila na exkurzi do obory. Žáci cestovali motoráčkem a vystoupili ve Žlebech, pěšky došli do obory. Prohlíželi si přírodu a pozorovali zvířata. Cestou také plnili různé úkoly. V oboře při prohlídce navázali na znalosti z přírodovědy a doplnili si je o nové informace o dravcích a dalších zvířatech. 

 

 

 

Besídky prvňáčků pro rodiče  

V červnu 2015 se uskutečnily besídky prvňáčků pro rodiče. Paní učitelky Tekverková, Stočková a Vavřinová s žáky nacvičily zajímavé pásmo pohádek, písniček a básniček. Děti předvedly, co se za školní rok v první třídě naučily.

 

Studená kuchyně

Paní učitelka Soňa Njie Flegrová si pro žáky připravila pracovní činnosti zaměřené na přípravu studené kuchyně. Děti si přinesly potřebné ingredience a pustily se do práce. Jejich zručnost můžete sami posoudit. Po zhodnocení vytrvalé a tvořivé práce , malá dílka skončila v bříškách dětiček. 

 

 

 

Ovoce do škol

I v letošním školním roce se naše škola zapojila do projektu Ovoce do škol financovaného ze státního rozpočtu a peněz EU. Děti tak měly možnost pravidelně obohatit svůj jídelníček. Kromě ovoce měly také možnost si zakoupit mléko a mléčné výrobky dotované státními prostředky. 

 

 

 

 

 Tvořivá dílnička pro budoucí prvňáčky 

Vedení školy a paní učitelky Jílková a Ramaislová si připravily v červnu 2015 pro rodiče a předškoláky další setkání se školou. Děti si mohly vyrobit domeček pro Pejska s Kočičkou a  vymalovat si je na obrázku. Rodiče se mohli zeptat paní učitelky na to, co je zajímá ohledně nástupu dětí do školy. 

 

 

 

 

 

 Exkurze

 

V  rámci výuky přírodovědných předmětů si děti mohly prohlédnout skleníky a prostory SOU. Zopakovaly si to, co se naučily o rostlinách v přírodovědě a poznaly nové druhy rostlin a způsoby jejich pěstování.  

 

 

 

 

 

 

Den dětí 

 

1. června 2015 mohly děti z mateřských školek navštívit Den dětí, který si pro ně připravili naši Peer aktivisté pod vedením paní učitelky Mgr. M. Hollegchové. Předškoláčci prožili veselé dopoledne při soutěžích a hrách. 

 

 

 

 

 

 

Halová olympiáda žáků prvního stupně

Pod vedením vyučujících tělesné výchovy pro druhý stupeň a třídních učitelů prvního stupně se žáci z 1. - 5. tříd zúčastnili tradiční halové olympiády. Škola se snaží těmito formami volnočasových aktivit motivovat žáky k většímu sportovnímu vyžití ve volném čase. 

 

 

 

 

Návštěva u hasičů

V polovině května 2013 se uskutečnila exkurze žáků třetích tříd na den otevřených dveří. Děti si v  Kutné Hoře poslechly poutavý výklad o tomto zajímavém povolání, viděly zásahy hasičů a měly možnost si prohlédnout techniku. Exkurze se žákům líbila.   

 

 

První místo za štafetu  

 

Ve čtvrtek 16.4. 2015 se na atletickém stadionu v Čáslavi běžel štafetový pohár. Naši žáci dokázali, že jsou nejlepší. První místo za štafetu na 8x100m vybojovali žáci ze 3.A T. Stehnová, A. Kopecká, J. Zedník, V. Hamsa a žáci ze 3.B A. Nováková, N. Levinská, D. Beneš, F. Zelený. Starší žáci z 5.A  L. Březina, B. Wolterová, M. Gonda, M. Vaňková a z 5.B A. Vyskočilová, L. Trnková, L. Zdichynec a O. Mészároš obsadili 2. místo ve štafetě 8x100m. O nejrychlejší běh na 8x 200m se postarali zlatí medailisté T. Stehnová, A. Nováková, V. Hamsa, D. Beneš, A. Vyskočilová, M. Vaňková, M. Gonda a L. Březina. Gratulujeme!

 

Škola v přírodě 

V březnu, hned po jarních prázdninách, vyjeli žáci pátých tříd na školu v přírodě. Děti si tam užily príma týden spojený se zábavným učením, pobytem v přírodě i lyžováním. Všem se akce líbila. 

 

 

 

 

 

 

Akce pro mateřské školy

Jako každým rokem jsme pro předškoláčky z mateřských školek připravili povídání o jaru. Děti ukázaly, jak znají roční období a události, které v nich probíhají. Ve třetích a čtvrtých třídách si předškoláci za pomoci svých starších kamarádů a budoucích spolužáků vyrobili usměvavé sluníčko. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zápis do prvních tříd

V lednu se konal ve všech čáslavských základních školách zápis do prvních tříd. Děti předvedly, co je rodiče doma naučily a co se naučily ve školce. Zazpívaly písničku nebo zarecitovaly básničku, spočítaly předměty, rozlišily geometrické tvary a poznávaly barvy. Jejich starší spolužáci jim ukázali učebnice do první třídy a další zajímavosti ze školnílho prostředí. Za odměnu si děti odnesly drobné dárky, které pro ně udělali jejich budoucí spolužáci.    

 

Prevence krizového chování 

 

V prosinci se první ročník zúčastnil preventivně-sociálního hudebního pořadu  „Objev svůj rytmus“. Dva hudebníci  z Akademie múzických umění v PrazeInstitutu pro integrativní psychoterapii a psychologické poradenství rozezvučeli tělocvičnu svými temperamentními rytmy. Vytvářejí nenásilný  komunikační prostředek  pomocí hudby a rytmu. Žáci byli zajímavým a poutavým způsobem zapojeni do představení, ve kterém si mohli vyzkoušet modelové situace chování.  

 

Spolupráce s mateřskými školkami 

 

Škola se snaží vytvářet podmínky pro bezproblémový vstup žáků do prvního ročníku. Za tím účelem spolupracuje s mateřskými školami. V listopadu 2014 se uskutečnila tradiční podzimní akce, na které si děti vyrobily sovičky, vyzkoušely si, jak se sedí ve školní lavici, a seznámily se s prostředím školy. Také si zacvičily v tělocvičně. Po celou dobu se o ně starali jejich budoucí spolužáci, a to žáci z devátých ročníků a třetích a čtvrtých tříd. Předškoláčci odcházeli spokojení. 

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout ZDE 

 

 

Pečujeme o zoubky

Děti v prvních třídách dostaly milý dárek - taštičky s omalovánkami a doplňovačkami a k tomu zubní pastu a kartáček. Paní učitelky s nimi zopakovaly, jak by si měly děti správně čistit zoubky a vyplnily některé úkoly z pracovních listů. Všem se projektík zaměřený na péči o zdraví a zoubky líbil. 

 

 

 

 

Jarní hraní s předškoláky   

V dubnu 2014 proběhla spolupráce s mateřskými školkami. Paní učitelky si pro děti připravily program motivovaný příchodem jara. Děti si zopakovaly roční období u interaktivní tabule a potom se vydaly za svými staršími spolužáky do třetích a čtvrtých tříd, aby si vyrobily na památku veseslá sluníčka.  

 

 

 

 

Malý cyklista 

Již tradičně se na prvním stupni naší základní školy věnuje pozornost dopravní výchově, která je součástí  vzdělávacícho programu školy, a to především výuky prvouky a přírodovědy. Žáci třetích a čtvrtých ročníků měli možnost se zúčastnit zajímavé dopravní akce zaměřené na rozvoj dovedností v ovládání kola i na předpisy,které by měl cyklista zvládat. Doufejme, že tato akce jim pomůže bezpečněji se pohybovat v silničním provozu.

 

 

Karneval

V únoru si paní učitelky z prvních tříd připravily pro své žáčky karneval. Sešlo se mnoho zajímavých masek, na jejichž přípravě se podílely jak děti, tak i jejich rodiče a paní učitelky ve výuce výtvarné výchovy a pracovních činností. Děti si zahrály hry a zasoutěžily, nechybělo ani klání o nejlepší karnevalovou masku.   

 

 

 

Recyklohraní

 

Dalším úkolem z Recyklohraní byla Cesta kolem světa. Děti z prvního stupně měly tuto činnost motivovanou pohádkou Jak šly mobil, tiskárna a žehlička do světa. K pohádce děti vybarvovaly a skládaly obrázky. Starší děti malovaly k pohádce ilustraci. Žáci druhého stupně tvořili leteckou mapu různých míst, ve kterých se ve světě získávají prvky pro výrobu počítačů. Součástí úkolu byl i příklad na výpočet úspor vzniklých recyklací deseti starých nootebooků.    Podívejte se, jak splnili úkol žáci třetí A.   

 

Zápis do prvních tříd 

V polovině ledna se konal ve všech čáslavských základních školách zápis do prvních tříd. Děti předvedly, co je rodiče doma naučily a co se naučily ve školce. Zazpívaly písničku nebo zarecitovaly básničku, spočítaly předměty, rozlišily geometrické tvary a poznávaly barvy. Jejich starší spolužáci jim ukázali učebnice do první třídy a další zajímavosti ze školnílho prostředí. Za odměnu si děti odnesly drobné dárky, které pro ně udělali jejich budoucí spolužáci.    

 

 

Děti v knihovně 

Děti třetích ročníků se zúčastnily v městské knihovně zajímavé akce Veselý kurz kreslení ilustrátora dětských knih Adolfa Dudka. Šlo o poutavé vyprávění a také dramatizaci. Pomocí čtyř základních geometrických tvarů se naučily nakreslit zvířata, obličeje, budovy, rostliny a další. Všem to šlo na výbornou.   

 

 

 

Spolupráce se školkami

Škola se snaží vytvářet podmínky pro bezproblémový vstup žáků do prvního ročníku. Za tím účelem spolupracuje s mateřskými školami. V listopadu 2013 se sukutečnila tradiční podzimní akce, na které si děti vyrobily dráčky, vyzkoušely si, jak se sedí ve školní lavici a seznámily se s prostředím školy. Po celou dobu se o ně starali jejich budoucí spolužáci, a to žáci z devátých ročníků a třetích a čtvrtých tříd. Předškoláčci odcházeli spokojení. 

 

 

Dopravní výchova 

Škola spolupracuje s různými institucemi, které se zabývají osvětou v oblasti dopravní výchovy. Zajímavou spolupráci navázala i tentokrát. Děti prošly kurzem dopravní výchovy, kde se dověděly, jak se mají chovat jako cyklisté a chodci. Dále si v tělocvičně vyzkoušely praktické řešení dopravních situací. 

 

 

 

Projekt Halloween

Paní učitelky Hollegchová a Hašková, které jsou vyučujícími angličtiny, si připravily pro žáky téma Halloween. Ve svých pátých třídách navíc zorganizovaly projekt spojený s tímto zvláštním svátkem. Děti si vydlabaly dýně, vytvořily postery a využily různé masky. rozšířily si také anglickou slovní zásobu o toto téma. 

 

 

 

Výlet do obory

Děti ze čtvrtého ročníku se vydaly s paní učitelkou Gajdošovou a  Chybovou na začátku školního roku 2013/2014 do žlebské obory. Viděly různé živočichy, kteří žijí volně v naší přírodě. Velmi se jim líbily ukázky dravců a jeleni. Poznatky, které získaly, použijí v hodinách přírodovědy.  

 

 

 

 

Výlet do Dinoparku

Třeťáci s paní učitelkami Gajdošovou, Chybovou a Havlovou navštívili Dinopark v Praze. Dětem se výlet moc líbil. Bylo to pro ně hlavně zajímavé doplnění a rozšíření jejich zmnalostí o podobě živočichů, s kterými se už nikdo nesetká. Měly řadu otázek a také ve škole se ještě ke svým zážitkům a poznatkům vracely. 

 

 

 

 

Spolupráce s mateřskou školou

 

Naši prvňáčci navštívili projektový den v mateřské škole v Masarykově ulici. Paní učitelky pro předškoláky i pro naše žáky připravily pestrý porgram plný soutěží, písniček, básniček, malování a dalších aktivit. Tato spolupráce se dětem moc líbila, některé z nich se podívaly na místa, kde ještě před rokem trávily příjemné chvíle a setkaly se se svými mladšími kamarády a paní učitelkami ze školky.

 

 

 

 

Školní výlet prvních tříd

První třídy si pro svůj první výlet vybraly Ostrou u Lysé  nad Labem. Děti zde zhlédly zajímavé výtvory lidí z dob dávno minulých a také se poučily o historii. Rozšířily své pouznatky jak z domova, tak i ze školy. Vyvrcholením výletu však vždy zůstává nakupování upomínkových předmětů a dárečků. Dětem se jejich první školní výlet vydařil. 

 

 

 

Besídky prvňáčků pro rodiče

V červnu 2013 se uskutečnily besídky prvňáčků pro rodiče. Paní učitelky Tekverková, Stočková a Vavřinová s žáky nacvičily zajímavé pásmo pohádek, písniček a básniček. Děti předvedly, co se za školní rok v první třídě naučily.

 

 

 

 

 

Vystoupení žáků dramatického kroužku

Na konci školního roku paní učitelka Vavřinová secvičila s dětmi z prvních tříd, které měla na Dramatický kroužek zajímavé pohádkové pásmo. Děti předvedly, co se za školní rok naučily. Hrály jako opravdoví herci, vždyť měly také vděčné publikum - rodiče. I paní učitelka byla s výkony svých malých herců spokojená.

 

 

 

 

 

Česky English

Vyhledat v textu

26. 5. Filip

Zítra: Valdemar

 Recyklohraní - výchova k ochraně prostředí

Scan10026.jpgKolik knížek (nepočítáme učební texty) přečteš za rok?
a) 10 a více
  
 36
b) kolem pěti
  
 13
c) jednu
  
 14
d) žádnou
  
 20

Návštěvnost stránek

1022471