Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura > Události, akce > 1. - 5. ročník

1. - 5. ročník

 

 

 

 

Škola v přírodě

škola v přírodě.jpgV březnu 2018 se naši žáci z pátých tříd zúčastnili školy v přírodě. Kromě učení jejich čas naplnil i pobyt na čerstvém vzduchu. Protože sněhové podmínky i počasí byly vynikající pro lyžování, žáci pod vedením jejich učitelů toho využili. 

 

 

 

 

 

Veselé zoubky

veselé zoubky.jpgJiž tradičně se naše škola zapojuje do akce Veselé zoubky. Škola tak pomáhá rodině motivovat žáky k péči o jejich chrup a vést je k základním hygienickým návykům. Kromě toho jsou žáci seznamováni s učivem o našem zdraví, které je součástí prvouky. 

 

 

 

 

 

Recitační soutěž

 

recitační soutěž.jpgVe školním kole recitační soutěže první tři místa obsadili Adam Palán, Kristýna Vrhelová a Žofie Sosnovcová. Gratulujeme. 

 

 

 

 

 

 

 

Exkurze do zákulisí divadla

 

 exkurze do zák divadla.jpgDěti ze čtvrté třídy navštívily čáslavské divadlo. Tentokrát se podívaly do prostor zákulisí divadla. 

Žáci úvodem vyslechli krátce pár slov o historii od paní ředitelky divadla a seznámili se s užívanými divadelními pojmy.

Všem se prohlídka líbila. 

 

 

 

 

 

Halová olympiáda

halová olympiáda 1. st.jpgI v letošním školním roce se konala na prvním stupni halová olympiáda. Naši žáci si zasportovali v tradičních disciplínách i v netradičních a s neobvyklým cvičebním náčiním. Všem se soutěže líbily. Gratulujeme vítězům v jednotlivých disciplínách.

 

 

 

 

 

 

Recyklohraní

recyklo.jpgŽáci třetího ročníku pod vedením paní učitelky Pokorné zpracovali plakát na téma ochrany životního prostředí a třídění odpadů. Byl to jeden z dalších úkolů k této zajímavé soutěži. 

 

 

 

 

 

 

„Dřevěné fantazie“

Žáci čtvrtého ročníku navštívili ve výstavní síni v Čáslavi prodejní výstavu „Dřevěné fantazie“. Na dotazy žáků odpovídal sám autor Jan Strejcius. Děti se seznámily se sbírkou našich dřevin.

 

Veselý kopec

veselý kopec.jpgV prosinci se paní učitelka Borková a Pokorná  vydaly s žáky třetích tříd do osady Veselý Kopec. Nachází se zde téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Během exkurze žáci třetích tříd dostali za úkol vypracovat otázky v pracovním listu. Při prohlídce skanzenu získávali informace od průvodců jednotlivých objektů. V chaloupkách mohli na vlastní oči sledovat výrobu vánočních předmětů – malování skleněných ozdob, zhotovování ozdob z přírodnin a korálků, pečení perníčků z dřevěných forem. Tyto výrobky si žáci mohli zakoupit, což i většina z nich učinila.

 

 

mikuláš 5. třída.jpgProjekt v pětkách

 

Jako každým rokem, tak i letos, paní učitelky Hollegchová a Hašková připravily pro žáky projektový den na téma Mikuláš. Povídalo se o tradicích, kreslily se obrázky a zpívaly koledy. Děti si vyráběly i různé masky čerta, andělů i Mikuláše. 

 

 

 

Vyjmenovaná slova a tvůrci knih

Během prosince žáci čtvrtého ročníku opakovali a procvičovali učivo vyjmenovaných slov a slov s nimi příbuzných. Plnili úkoly na čtení s porozuměním, hledali slova „vetřelce“, luštili doplňovačky a křížovky s významy vyjmenovaných slov. Během těchto úkolů se seznámili s životem a dílem Karla Jaromíra Erbena, Boženy Němcové, Josefa Lady a dalších tvůrci knih pro děti.

 

Šití

šití.jpgŽáci čtvrtého ročníku šili jednoduchými stehy sovičky. Zpočátku vypadal úkol náročně, ale radost z výsledného výrobku dala na námahu zapomenout. Někteří pak radostně šili pro své příbuzné další a další sovičky.

 

 

 

 

 

 

dýňový.jpgDýňový svět

 Žáci čtvrtého ročníku navštívili Dýňový svět. Prohlédli si prodejní výstavu dýní.  Paní majitelka zodpověděla dotazy žáků k problematice jejich pěstování. Žáci měli možnost z dýní stavět podle své fantazie, vyzkoušeli si dýňové bludiště, zahráli si s dýněmi na šachovnici Dámu, zájem měli i o slámový bazén nebo o lezení na pyramidy z balíků slámy. Všichni mohli ochutnat dýňové speciality. Exkurze se velmi vydařila.

 

 

Cesta na ostrov 

Ve čtvrtém ročníku žáci v rámci projektu „Cesta na ostrov čtenářů“, který opět plní ve školním roce 2017/2018  dělají nejrůznější úkoly. Jedním z prvních je vymyslet básničku o škole. Jana Klekrová je autorkou této básně:  

ŠKOLA           

Ráno vstanu, obleču se, nasnídám a učešu se,

hygienu ranní dám, a boty rychle obouvám,

jako tryskomyš pak do školy pospíchám.

Dneska jdu totiž poprvé do třídy čtvrté. 

Doufám, že učení nebude příliš kruté.

 

 

 

 Návštěva v ZUŠ

zuš open.jpgŽáci třetího ročníku navštívili ZUŠ OPEN, celostátní happening základních uměleckých škol. Paní učitelka Jarmila Borská provedla obecenstvo ve Výstavní síni na Žižkově náměstí vystoupením žáků umělecké školy. Vyslechli jsme skladbu pro housle od W. A. Mozarta, Bavorské tance a skladbičky o autě. Nejmladší účinkující hrají na housle jeden rok. Po skončení představení jsme si prohlédli nádherné obrazy a keramické výrobky žáků výtvarného oboru ZUŠ.

 

Školní výlet třetích tříd

 

výlet 3. roč dino.jpgŽáci třetího ročníku jeli na výlet do Prahy do Dinoparku. Žáci navštívili i 4D kino. Součástí parku je pavilon se skutečnými artefakty ze starohor až po současnost. K vidění zde byl například třetihorní škorpion, otisk křídel pravěkých vážek, fosílie přesliček.  V Dinoparku je umístěná živá pravěká druhohorní borovice. Rostlina žila na zemi před 175 mil. let. Žáci se také seznámili se  zajímavostmi o dinosaurech. 

 

 

 

Školní výlet čtvrtých tříd

4. roč. školní výlet ostrá lysá nad labem.jpgDěti ze čtvrtých tříd navštívily Ostrou nad Labem. Historická vesnička a středověké tržiště nabízí kouzelnou atmosféru tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků. Žáci se prakticky seznámili s jednotlivými řemesly - dráteník, hrnčíř, provazník, svíčkař, razič mincí, brusič kamene či papírník. Žákům se nejvíce líbilo rýžování zlata. To si vyzkoušeli snad všichni, a to i několikrát. Výlet se vydařil.

 

 

 

Vynikající úspěchy ve sportu - druzí v kraji

McDonald 2017 Neratovice.jpgŽáci 1. a 3. tříd v okresním finále Mc Donalds cupu obsadili 3. místo. Družstvo tvořili: Matěj Meszároš, Adam Hybler, Robin Stibůrek, Pavel Rokos, Petr Vavřina, Matěj Vilímek, Tadeáš Strnad, Bohumil Matějíček, Martin Krejčí, Jan Buřič a Kevin Bucholz. Žáci 4. a 5. tříd vyhráli všechny zápasy a postoupili do krajského finále v Neratovicích. Tam získali stříbrný pohár. Cenu pro nejlepšího střelce získal David Hybler. Naši školu skvěle reprezentovali: Josef Beránek, David Hybler, Vojtěch Paták, Vojtěch Semerád, Jakub Zedník, Petr Holý, Filip Koudelka, Tomáš Nesládek, Martin Resl, Kryštof Zavadil, Vít Koryčánek a Matěj Vilímek. Děkujeme vyučujícím tělesné výchovy za přípravu a panu Miroslavu Patákovi za pomoc při vedení družstva.

 

 

První v okrese ve štafetě

Vítězství ve Štafetovém poháru pro školu získali tito žáci: Matěj Vilímek, Adam Havelka, Denisa Navrátilová, Elena Pelešková, Jan Dušek, Vít Koryčánek, Žofie Sosnovcová, Aneta Rokosová, Vojtěch Paták, Kristýna Vaňková, Tereza Stehnová, Andrea Dočekalová, Adéla Kopecká, Petr Hrubý, František Malina a David Beneš. V krajském kole ve Vlašimi získali sedmé místo z 16 družstev. 

 

 

Zatočte vodou či větrem

 

recyklo.jpgV rámci úkolu pro soutěž Recyklohraní vyrobili žáci III. B  malý větrník a ukázali si na něm, jak pracuje vítr. Elektrickou energii potřebují k provozu hlavně elektrospotřebiče – buď přímo elektřinu ze zásuvky, anebo například z baterií a akumulátorů. V minulosti byly stroje poháněny lidskou a zvířecí silou nebo energií z přírody. Vodní a větrnou energii uměli lidé využívat už odpradávna. Naši předkové využívali sílu vody a větru ve svůj prospěch, aby si ulehčili těžkou dřinu. 

 

 

 

Den Země

 

den země.jpgNaše škola si tradičně připomíná Den Země. V letošním školním roce jsme si ho připomněli každoroční relací ve školním rozhlase, různými exkurzemi i tématicky zaměřeným celoškolním projektovým dnem. Jednou z akcí, která s ním souvisela, byla exkurze do Kolína , která se uskutečnila ve středu 19. dubna 2017. Žáci třetího a pátého ročníku zhlédli výstavu o životním prostředí pořádanou městským úřadem Kolín. Děti nejvíce bavily poznávací soutěže k oslavě Dne Země.

 

hasiči.jpgDen otevřených dveří u hasičů

V dubnu navštívili žáci třetího ročníku stanici profesionálních hasičů v Čáslavi. Prohlédli si zázemí jedné z nejmodernějších stanic v České republice, která byla slavnostně otevřena v minulém roce. Děti si ověřily své znalosti z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Veliký potlesk patřil hasičům, kteří předváděli výstup do čtvrtého patra cvičné věže.

 

 

Naše kniha  

lapbook.jpgŽáci třetího ročníku si vytvořili pod vedením paní učitelek PhDr. Zuzany Bláhové  a Mgr. Lenky Gajdošové lapbook. Jde o knihu s přehledem učiva pravopisu, která jim bude k dispozici při opakování pravidel. Do knížky se vejde mnoho zajímavých informací a zápisků z klasického sešitu. Během stříhání, lepení a hledání zajímavostí si žáci toto, jistě náročné učivo z českého jazyka, procvičují.

 

 

 

 

Velikonoce 

velik sout.jpgVelikonoce jsou tradiční vděčné téma pro mini projekty, které organizují naši učitelé pro žáky. A tak se v tuto dobu můžeme setkat s projekty zaměřenými na procvičování učiva z českého a anglického jazyka (Easter) , ale také prvouky, přírodovědy, výtvarné výchovy a dalších oblastí. Výstupem z projektů jsou výkresy, slohové práce nebo i odpovědi na otázky. Na jednu z otázek "Proč jsou Velikonoce pokaždé jindy?¨si odpověděli i žáci třetí třídy (na fotu).  

 

 

 

 

Spolupráce se školkami  

mš úvodní.JPGJako tradičně i toto jaro zavítaly do naší školy děti ze školek. Naši žáci ze třetích a čtvrtých tříd si pro ně připravili výrobu roztomilého velikonočního zajíčka. Starší žáci pro malé předškoláčky zorganizovali zase soutěže v tělocvičně. Malí předškoláci nám na oplátku ukázali, co už umí, přednesli básničky a zazpívali písničky o jaru. 

 

 

 

 

 DSCN3085.JPGDSCN3090.JPGDSCN3089.JPG

DSCN3124.JPGDSCN3126.JPGDSCN3096.JPG

 

 

 

 

Škola v přírodě

škola v přírodě.jpgJako tradičně i v letošním školním roce vyrazily páté třídy na školu v přírodě. Tentokrát zvolily termín v zimě, tudíž část aktivit se odehrávala na lyžích. Nejen že si žáci pěkně zalyžovali, počasí bylo nádherné a sněhové podmínky také, ale také pokračovali ve výuce matematiky, češtiny i angličtiny. Pobyt na čerstvém vzduchu a změna prostředí jim všem prospěla. 

 

 

 

Čtvrté třídy v muzeu v Kouřimi 

 

skanzen kouřim.JPGPaní učitelky Ilona Borková a Lenka Kuželová vyjely se svými třídami do muzea v Kouřimi. Žáci si vyslechli komentovanou prohlídku lidových staveb seznamující s adventními a vánočními zvyky a tradicemi. Součástí programu byla dílna s výrobou vánočních dekorací. Dílna byla přizpůsobena věku a schopnostem žáků. Po prohlídce skanzenu a po práci ve vánoční dílně se žáci vydali do historického centra městečka Kouřim, aby si prohlédli kostel a památník Prokopa Holého na Mírovém náměstí. V tento den jsme měli velmi krásné počasí. Vánoční exkurze se vydařila a všem se tento výlet velmi líbil. 

 

 

Povídání o Václavu Čtvrtkovi 

knihovna v čtvrtek.JPGČtvrtá B se zúčastnila povídání o Václavu Čtvrtkovi. V tento předvánoční čas to bylo milé pohádkové povídání. V posluchárně nechyběl ani nazdobený vánoční stromeček. Paní knihovnice žáky provedla dětským oddělením knihovny a motivovala je ke čtení a k pravidelné docházce do knihovny. Tato beseda se dětem líbila a určitě si spousta dětí opět přečte některé pohádky od Čtvrtka.

 

 

 

 

Nejkrásnější betlém

beltémy.JPGŽáci II. A soutěžili o nejkrásnější betlém. Doma vyráběli betlémy nejen z papíru, ale i z perníku. Předvánoční čas jim tak rychleji uběhl. A už jsou tu Vánoce! Ať jsou krásné a veselé! To všem přejí žáci II.A .

 

 

 

 

Čtení pomáhá

Žáci třetího ročníku se zapojili do projektu Čtení pomáhá, který rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. Je tu propojena radost ze čtení a radost z pomoci druhým. Žáci zaregistrovaní do projektu přečtou zvolenou knihu, vyplní test a získají kredit, který věnují na probíhající charity. Nabídka knih je velmi obsáhlá, počítá se čtenáři všech ročníků základních škol. 

 

I. C a betlém

 

beltémy.JPGV úterý 13.12. navštívila třída I. C výstavu rouch ve výstavní síni na náměstí. Hned po vstupu nás uvítala PhDr. Drahomíra Nováková a ukázala nám betlém, ve kterém jsou stavby z Čáslavi, např. radnice, kostel, fara a další. Následovalo povídání o Vánocích, zvycích a prohlídka rouch. Na závěr děti dostaly obrázek a mohly si ho vybarvit podle své fantazie.

 

 

 

 

Projekt Mikuláš 

mik 5a.jpgNa začátku prosince se konal ve třídě V.A projektový den na téma Mikuláš. Žáci si zábavnou formou připomněli tradice tohoto svátku, naučili se vánoční říkanky, řešili "čertovské úlohy" z matematiky a zajímavé doplňovačky z češtiny. Den se vydařil.

 

 

 

 

  

Úspěchy ve florbale

florbal míla.jpgVelkých úspěchů dosáhli chlapci ze 4. a 5. ročníků naší školy při florbalových turnajích v Kutné Hoře. 1. 11. se v tělocvičně ZŠ Palacha v Kutné Hoře odehrálo okresní kolo „Poháru ZŠ“. Naši borci porazili ZŠ Sadová 4:1, dále vyhráli na ZŠ KH Kam. stezka 6:1, ve třetím utkání rozdrtili ZŠ KH J. Palacha 8:1. Ve finále prohráli v ZŠ KH Žižkov 5:3 a obsadili krásné druhé místo.

Dne 2.11. se uskutečnilo okresní finále O pohár hejtmana. Naše škola byla opět úspěšná. Chlapci zvítězili nad ZŠ KH J. Palacha 2:1, dále porazili ZŠ Uhl. Janovice 1:0, vítězstvím skončil zápas v ZŠ KH Masarykova 2:0, v derby zápase se ZŠ Čáslav Sadová kluci zvítězili 4:2. Remízou 1:1 skončil zápas se ZŠ KH Žižkov a to znamenalo, že si chlapci pověsili na krk stříbrné medaile. Školu skvěle reprezentovali: Franta Malina, David Hybler, Vojta Hamsa, Petr Hrubý, Vojta Semerád, Matěj Šváb, Kuba Zedník, Vojta Paták, Radek Ráliš, Petr Holý a Martin Resl.

 

Dopravní výchova 

policie.jpgV pondělí 14. 11. 2016 se uskutečnila ve čtvrtých třídách hodina dopravní výchovy pod vedením příslušníka městské policie pana Holíka. Děti se dověděly mnoho zajímavých věcí o tom, jak se chovat v některých dopravních situacích. Také si rozšířily svoje vědomosti z přírodovědy, například o vybavení kola a nutnosti chránit se prostřednictvím bezpečnostních prvků jak při jízdě na kole, tak i jako cyklisté. 

 

 

Přímky

přímky.jpgV  matematice probírají žáci třetích tříd přímku, polopřímku a vzájemnou polohu dvou přímek v rovině. Navazují na učivo o úsečkách. Tuto zajímavou geometrickou látku třeťáci znázorňovali s pomocí špejlí a modelovací hmoty. Žáci pracovali ve dvojicích, proto kromě učiva geometrie trénovali i své komunikační schopnosti.

 

 

 

 

Dřevíčková dílnička 

díln 1.jpgV měsíci prosinci navštívila naši školu paní architektka Cejhonová s Dřevíčkovou dílničkou. Děti měly možnost vyrobit si ze dřeva předměty spojené s Vánoci - čerta, Mikuláše, andílka a další. Hodinu intenzivně pracovaly s nářadím, jako ruční vrtačkou, svěrákem, šroubovákem a dalším. Nářadí bylo přizpůsobeno jejich věku. Potom ještě výtvarně zpracované dřevo dotvořily. 

 

 

 

dřevíčk 2.jpgdřevíčk 3.jpgdřevíčk 4.jpgdřevíčk 5.jpg

 

Téma Rodina v I. C 

I c fotky tána.jpgListopad proběhl na téma Rodina, téměř všichni děti si přinesly fotografie své rodiny, které jsou vystavené na tabuli. Při českém jazyce žáci poznali novou hru, Rybník. Rybník (koberec) přejde jen ten, kdo umí dobře číst a čtením slov nebo slabik ,,přeskáče po kamenech na druhý břeh“.  Velký zážitek žáci měli, když  se šli podívat na tři své spolužáky na představení do divadla. Třídy dětem zdobí jejich výtvory k tomuto projektu.

 

 

 

 

Spolupráce se školkami

díln 1.jpgV měsíci listopadu pokračovala spolupráce se školkami. Děti z třetích a čtvrtých tříd si připravily pro milou návštěvu nápaditý výrobek spojený s podzimem - veselého dráčka. Starší žáci si zase pro předškoláčky připravili program v počítačové učebně a s interaktivní tabulí. Na oplátku nám děti řekly různé básničky a zazpívaly písničky o podzimu. Spolupráce se vydařila. 

 

 

    

Čtvrťáci na Kačině

kač55.jpgV říjnu vyjeli žáci čtvrtých tříd na exkurzi. Při projektu, který si pro ně připravily paní učitelky Borková a Kuželová ve spolupráci se zaměstnanci zámku Kačina, byl žákům představen život v lese a život na zámku. Dozvěděli se, jak se v parku i v oboře hospodařilo, naučili se poznávat jednotlivé dřeviny, zahráli si na stopaře a objevovali lesní patra. Viděli, jak les hospodaří s vodou, která tajemství se dají objevit v půdě i co jim prozradí letokruhy. V učebně měli žáci k dispozici mikroskopy a materiál ze živé a neživé přírody. Lektor pro žáky připravil poznávací test hlasů a zvuků zvířat i ptactva. Všechna témata byla zasazena do regionálního prostředí zámeckého parku v Kačině. 

kač1.jpgkač2.jpgkač3.jpgkač4.jpg

 

  

Střípky léta - slunečnice

místo kde žij 3.r.jpgNa podzim si zdobíme naše příbytky květinami, které nám připomenou, že léto ještě tak úplně neodešlo a pořád jsou kolem nás alespoň jeho střípky. Paní učitelka Bláhová se svými třeťáčky k výzdobě učebny vybrala krásné slunečnice. Podívejte se, jak se dětem povedly. No, prostě nádherné.  

 

 

 

 

 Třeťáci a místo, kde žijí

3roč.jpgŽáci třetího ročníku v hodinách prvouky probírali téma Místo, kde žijeme. Zjišťovali informace o naší obci a tvořili informační plakát. Paní učitelky Gajdošová a Bláhová jim zadaly okruhy, které měli výtvarně zpracovat, toto zpracování doplnili žáčci popisem. A tak vznikla dílka o významných historických a kulturních budovách v obci, rodácích, průmyslu, zdravotnických zařízeních, kulturních i sportovních centrech.

 

 

 

Dračí den

draci.jpgŽáci 2.A měli v říjnu 2016 „Dračí týden“. Paní učitelka Jílková pro ně připravila zajímavé činnosti. V hodinách českého jazyka se například naučili báseň Drakův frak, opisovali báseň o drakovi a dokonce napsali drakovi dopis. V matematice tvořili slovní úlohu na téma drak. Nakonec si o výtvarné výchově a praktických činnostech papírového draka vyrobili.