Evropský den hudby ve školách (EuDaMus) iniciovala Společnost pro hudební výchovu ČR spolu s European Association for Music in School (https://www.shvcr.cz/2022/10/31/eudamus-2023) . Letošní druhý ročník proběhl pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České hudební rady a ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.
Hlavní myšlenkou Evropského dne hudby ve školách je zprostředkovat dětem radost z hudby, ze společného zpívání, hraní, či pohybu s hudbou a na hudbu. Neméně podstatným cílem je také ukázat, jak může hudba přispívat k duševní pohodě i zkvalitnění mezilidských vazeb v kolektivu.
Tématem roku 2023 byla „Hudba v nás”.
Na naší škole všechny třídy na druhém stupni a některé třídy stupně prvního nacvičily letošní hymnu v anglickém jazyce - píseň Music in me. Autorem písně je belgický hudební skladatel a dirigent Bert Appermont, který čerpal z oblasti moderní populární hudby a jazzu. Píseň nabídla příležitost seznámit se s novým hudebním materiálem, příležitost k hledání vlastních tvořivých hudebních vyjádření v rámci třídního kolektivu. V ještě širším kontextu nabídla příležitost propojení žáků v rámci více škol díky online aktivitě –evropském hudební setkání. Společná píseň Music in me zněla ve školách po celé Evropě.
Třetí březnový týden se naši žáci zapojili v rámci hodin hudební výchovy k oslavě Evropského dne hudby ve škole vlastní tvořivou realizací: zpěvem, muzicírováním, ale také posloucháním, diskutováním a sdílením hudby. Každá třída měla individuální doprovodný program.
Děti si krom jiného připomněly loňskou hymnu EuDaMu - píseň Together. Letošní hymnu nacvičily téměř všechny třídy včetně doprovodu prvního dílu písně hrou na tělo na základě instrukcí, které připravila European Association for Music in School.
Píseň Music in me je zkomponovaná ve formě ronda. Mladší žáci mohli vyvodit, jak se rondo tvoří a že principem je návrat tématu, které by mělo být výrazné, významově stěžejní. Nejmladší žáci například z notového záznamu poznali, že je píseň v tónině C dur, učili v jakém taktu je píseň napsaná a spočítali, z kolika taktů se skládá první část písně - díl A.
Díly B, C a D jsou v písni „mezivětami“ bez textu, byly vybaveny harmonickým podkladem a určeny k improvizaci vokální, vokálně instrumentální nebo instrumentální. Žáci se zde mohli tvořivě projevit také pomocí pohybu například sestavou kroků či tanečních prvků. Tyto tři díly písně byly již plně v režii jednotlivých tříd.
Zadané schéma společné hymny Music in me nabídlo prostor pro množství variant provedení ve třech dílech písně. Žáci neváhali vymyslet vlastní verze doprovodu hry na tělo na základě svých schopností. Pojetí a uchopení této příležitosti byla v jednotlivých třídách velmi různorodá. Možností hry na tělo je celá řada: tleskání, pleskání, dupání, luskání a další zvukové varianty, které nám hra na tělo přináší.
Některé třídy tvořily vlastní text či hledaly vhodný text pro improvizované díly písně. Žáci 7.B svůj originální český text v rámci improvizace zarapovali. Nejúspěšnější sestavu kroků a tanečních prvků měla třída 7.A Nejvíce vlastních hudebních nástrojů přinesli žáci šestých ročníků. Zajímavý doprovod využitím Orffova instrumentáře sestavili čtvrťáci. S boomwhackers pracovali ve 3.C Největší výzvu přijali žáci 9.C, kteří se kromě textu navíc pokusili složit i melodii. Při instrumentálním tvoření využili flétnu.
Evropský den hudby se u nás ve škole vydařil. Těšíme se na fotografie a videa z ostatních zúčastněných škol, která budou dokumentovat atmosféru a hudební aktivity žáků či studentů v jednotlivých zemích. Tato dokumentace bude zveřejněna také v interaktivní mapě Evropy s vyznačením zúčastněných škol. (odkaz na loňský ročník: https://padlet.com/eas_music/eudamus-european-day-of-music-in-schools-2022-rw6p973jgq95xd0q )
Velké poděkování patří všem, kdo pro Českou republiku EuDaMus 2023 iniciovali a připravili.
Masarykova 357, 286 01 Čáslav
286 01 Čáslav